Please setup "Secondary Menu" using Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Artykuł / 19 sierpnia 2015

Stres, a problem z łupieżem

Łupież to kłopotliwy problem, którego często ciężko się pozbyć. Może powracać, kiedy nie wyeliminujemy przyczyny jego powstawania. Dermatolodzy potwierdzają, że szybkie tempo życia i towarzyszący temu stres to najczęstsza przyczyna występowania łupieżu. Nie jest to jedynie problem dermatologiczny, ale także psychologiczny.

Szampony, płyny i inne produkty do stosowania zewnętrznego to tylko doraźnie środki, które nie wyeliminują problemu na stałe. Najważniejsza jest zmiana stylu życia, warto przyglądnąć się sposobowi odżywiania, ilości snu, aktywności fizycznej, a także nałogom, głównie paleniu papierosów, które może nasilić problem.

Stres i łupież wymagają suplementacji tych samych witamin z grupy B, zwłaszcza B6 i B12. Wpływają one korzystnie na wygląd i kondycję skóry, a także działają kojąco na układ nerwowy. Istotne są także antyoksydanty czyli witaminy A, E i C, które dodają energii i wzmacniają skórę, oraz układ odpornościowy. Na te składniki odżywcze należy zwrócić szczególna uwagę, okresowo warto sięgać po suplementy. Na dłuższą metę lepiej przyswajalne są składniki mineralne z pożywienia, świeżych owoców i warzyw.

Problem z nadmiernym łupieżem wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Najlepiej do mycia włosów sprawdzą się łagodne szampony bez drażniących środków silnie myjących. Szampony lecznicze zawierają dodatkowo składniki przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i keratoliczne czyli usuwające rogowa warstwę naskórka. Takie preparaty należy nałożyć na skórę głowy i odczekać kilka minut, żeby składniki miały czas zadziałać. Leczenie trwa zazwyczaj około 3-4 tygodnie, po tym czasie mamy szansę zobaczyć pierwsze efekty kuracji.

Kiedy szampony okażą się nieskuteczne lekarz może przepisać kremy do nakładania na skórę głowy. Zawierają one najczęściej siarczek selenu lub pirytonian cynku. Nie należy pochopnie stosować preparatów sterydowych, lepiej wstrzymać się przed tego rodzaju produktami.

Jeśli leczenie nie przynosi rezultatów najlepiej wykonać badanie mikologiczne. Zleca je lekarz dermatolog. Mykologia zajmuje się badaniem grzybów, łupież jest powodowany przez grzyba o nazwie Malassezia furfur. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, pobiera się próbkę z miejsca ze zmianami chorobowymi. Wraz z wynikiem otrzymujemy wykaz leków i preparatów, które pomogą pozbyć się danego grzyba. Leki dobrane indywidualnie i uwzgledniające specyfikę organizmu zadziałają najskuteczniej.

 

Autorka: Daria Wystepek

 

logotypyUEBookmark and Share
Poprzedni wpis
Zdrowie w filiżance
Następny wpis
Leczenie milczeniem

PRZECZYTAJ
Zdrowie w filiżance
Minimalnie – 40 dag, a optymalnie 1 kg. Tyle powinniśmy dziennie jadać warzyw i owoców. Najlepiej podzielić je na 5 porcji....
UE